Pamuklu Kumaşlar

En yaygın kullanılan kumaş çeşitleri içindedir. Bitkisel kökenli doğal bil elyaftır. Pamuk bitkisinin kozasından elde edilir. İçinde bulunan selüloz maddesi ile organik özellik kazanır. Ayrıca pamuğun havayı içine hapsetmesi pamuklu kumaşa yalıtım özelliği kazandırır. Esnekliği az, güçlü ve dayanıklıdır. Terin buharlaşarak havaya karışmasını sağladığı için sıklıkla tercih edilir. Özellikle yazlık ürünlerin üretilmesinde, iç giyimde ve bebek giysilerinde kullanılır. Sıcak suda yıkanmaya müsaittir. Serin tutar ve esnektir, sürtünme ve darbelere karşı dayanıklıdır. Renk dayanıklılığı yüksek olmadığı için dikkat edilmesi gerekir.

Polyester, Naylon ve Lycra Kumaşlar

Isıya duyarlı olan sentetik kumaşlar, ılık su ile yıkanır ve düşük ısıda ütülenir. Renk dayanıklılıkları yüksektir ve fazla kırışmazlar. Kolayca yanabilirler ve statik elektrik taşırlar. Eşofman kumaşları örnek olarak gösterilebilir.

Polyester Pamuklu Karışımı Kumaşlar

Bir katmanı polsyester bir katmanı pamuklu olacak şekilde 2 katman şekilde dikilen kumaşlardır. Ürünlerde farklı kaliteli bir doku hissi vermektedir. Baskılar kumaş üzerinde daha kaliteli görünebilir.

1 İplik Kumaş

T-shirt, atlet gibi ürünlerde yayın olarak kullanılan kumaş özelliğidir. Ürünün dokusu tek katmanlı şekilde dikilir ince tabakaya sahiptir. 1 iplik kumaşlar polyester veya pamuklu ile üretilebilir. Polyester 1 iplik kumaşlar pamuklulara göre daha ince bir his verir.

2 İplik Kumaş

2 iplik yazan ürünlerdeki kumaşlar, çift katmanlıdır. 2 adet tişörtü üst üste dikilmiş şekilde düşünebilirsiniz. 2 iplik kumaşlar polyester veya pamuklu kumaştan üretilebilir. Polyester ile üretilen 2 iplik kumaşlar, pamuklu 2 iplik kumaşa göre ince bir his verir.

3 İplik Kumaş

3 iplik yazan ürünlerdeki kumaşlar, üç katmanlıdır. 3 adet tişörtü üst üste dikilmiş şekilde düşünebilirsiniz. 3 iplik kumaşlar polyester veya pamuklu kumaştan üretilebilir. Polyester ile üretilen 3 iplik kumaşlar, pamuklu 3 iplik kumaşa göre daha ince bir his verir.

Kaşmir

Çin, Hindistan ve Moğolistan yaylalarında yaşayan keçilerin en soğuk havalarda oluşan ikinci tabaka ipeksi yününe denir. Birçok özelliği ile yüne benzemesine karşılık yünden daha ince, parlak ve yumuşaktır. Kaşmir, yumuşaklık, sıcaklık ve iyi döküm isteyen lüks ürünlerde kullanılır.